Interpretacja indywidualna – czym jest i jak ją uzyskać
Poziom skomplikowania przepisów podatkowych powoduje, że podatnicy coraz częściej występują z wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnych. Uzyskanie interpretacji indywidualnej daje podatnikom pewność, iż w przypadku jej zmiany nie będą zobowiązani do zapłaty podatku.
Poniżej przedstawiono, jak wygląda proces uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej stanowisko podatnika w zakresie przedstawionego problemu podatkowego.
Kto może wystąpić z wnioskiem i w jakim zakresie?
Indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydawana jest przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na mocy art. 14b i nast. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. W przypadku podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, podatek rolny czy leśny, opłata uzdrowiskowa) interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta).
Podatnik może złożyć wniosek, który dotyczy zarówno przyszłych zdarzeń, jak i obecnej sytuacji podatkowej. Wydana interpretacja chroni podatnika przed sankcjami podatkowymi (zobacz punkt 2 – 3 powody, dla których warto uzyskać interpretację indywidualną), nie jest jednak źródłem prawa, co nie powoduje automatycznie, że organy podatkowe w trakcie kontroli muszą ją respektować.
Wnioskodawcą występującym o wydanie interpretacji indywidualnej może być każda osoba fizyczna lub prawna, której interpretacja przepisów będzie rzutować na jej zobowiązanie względem fiskusa. Z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić jedna lub kilka zainteresowanych osób (tzw. wniosek wspólny). To rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie przed brakiem odmiennych skutków podatkowych wszystkich uczestników transakcji, np. przy połączeniu spółek czy zbyciu działek.
Wymogi formalne wniosku
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej musi spełniać określone kryteria formalne. Wymagane jest, by we wniosku został opisany szczegółowo stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Dla celów uzyskania interpretacji zainteresowany musi przedstawić również własne stanowisko, czyli określić, jakie według niego wywołuje skutki podatkowe dane zdarzenie objęte stanem faktycznym/przyszłym.
Składając wniosek, konieczne jest złożenie oświadczenia, że problem:
- nie jest objęty postępowaniem podatkowym, kontrolą podatkową lub celno-skarbową oraz
- że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.
Złożenie oświadczenia niezgodnie z prawdą może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej, a wydana interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Koszt wydania rozstrzygnięcia
Koszt złożenia wniosku o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł (opłatę należy wnieść w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku), bez względu czy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy stanu faktycznego, czy przyszłego zdarzenia.
Jeśli w jednym wniosku występują odrębne stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, opłatę pobiera się od każdego przedstawionego we wniosku zdarzenia.
Osoby, w których imieniu występuje pełnomocnik szczególny, muszą dodatkowo zapłacić 17 zł opłaty skarbowej. Opłata nie wystąpi, gdy wniosek zostanie złożony przez pełnomocnika ogólnego.
Termin wydania interpretacji indywidualnej
Stosownie natomiast do art. 14d § 1 ordynacji podatkowej „interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4„.
W razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie określonym w ww. przepisie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie, tzw. „interpretacja milcząca„.
Podsumowanie:
Mimo że wydaje się, iż napisanie wniosku o interpretację indywidualną nie jest skomplikowane, to jednak może się okazać, że pomoc doradcy podatkowego jest w tym wypadku niezbędna, zarówno by uniknąć pułapek na etapie tworzenia wniosku, podczas odpowiedzi na wezwanie czy też zaskarżenia niekorzystnego rozstrzygnięcia.
Prawa Podatnika Patrycja Mikuła
Telefon: 604 545 313
Email: kontakt@prawapodatnika.pl
Data publikacji: 29.07.2024