7 najczęstszych pytań o strategię podatkową

7 najczęstszych pytań o strategię podatkową

Obowiązek sporządzania i publikacji strategii podatkowej wprowadzony został  z dniem 1.1.2021 r.  Celem regulacji jest zapewnienie transparentności podatkowej podmiotów z grupy podmiotów, jak również uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zapewnienie terminowości i rzetelnej wysokości wpłacanych przez te podmioty zobowiązań podatkowych.

Strategia podatkowa ma wskazywać  przemyślany plan działania w zakresie obowiązujących i planowanych zasad stosowanych w zakresie przepisów podatkowych.

1. Podmioty zobowiązane do przygotowania strategii podatkowej

Strategia podatkowa dotyczy podatników określonych w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 PDOPrU, tj.:

  1. podatników, których przychody w roku poprzednim przekroczyły wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 50 000 000 euro,
  2. podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów,

z wyłączeniem podatników, którzy są stroną umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s ust. 1 OrdPU  oraz uczelni w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jeżeli rok podatkowy podmiotu jest zgodny z rokiem kalendarzowym, to możesz sprawdzić, czy zobowiązany jesteś do sporządzenia strategii za dany rok w wykazanie przygotowywanym przez MF w terminie do 30 września na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/indywidualne-dane-podatnikow-cit (dostęp na 14.07.2024).

Obowiązkowi sporządzania strategii podatkowej i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej nie podlegają podmioty korzystające z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.661.2023.1.RK

2. Jak dokonać przeliczenia 50 mln euro?

Dla celów przekroczenia progu przeliczenia należy dokonać na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości.  Przepisy dotyczące zastosowania kursu przeliczeniowego i możliwości weryfikacji obowiązku podatkowego mają szczególne znaczenia dla podmiotów, których rok podatkowy nie jest zbieżny z kalendarzowym.

Przykład

Rok podatkowy podatnika trwa od 1.02.2023 do 31.01.2024. Przeliczenie limitu 50 mln euro zobowiązujących do sporządzenia i publikacji strategii podatkowej będzie następowało wg średniego kursu NBP z w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego, tj. na 31.12.2024 r.

3. Zakres danych zawartych w strategii podatkowej

Strategia podatkowa obejmuje, z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności w otwartym katalogu wskazuje na obowiązek wykazania (art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych):

  • informacji o procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków podatkowych, obejmujące planowanie i zarządzanie finansami oraz zarządzanie podatkami, a także: regulaminy, instrukcje, polityki procesów, struktury odpowiedzialności itp. oraz informacje o dobrowolnych formach współpracy z KAS,
  • informacji o realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych,
  • informacji o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych,
  • liczbie przekazanych informacji o schematach podatkowych,
  • informacji ws. wniosków o wydanie np. interpretacji podatkowej, wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej,
  • informacji dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika, lub podmiotów powiązanych, w szczególności: łączenia spółek, przekształcenia, podziały, wniesienie aportem ZCP lub przedsiębiorstwa, wymianę udziałów,
  • danych dotyczących rozliczeń podatkowych w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową

Podatnik nie ma obowiązku umieszczania w strategii podatkowej informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

4. Termin raportowania

Strategia podatkowa powinna być zamieszczona na stronie internetowej do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego (art. 27c ust. 4 PDOPrU). Strategia winna zostać sporządzona w języku polskim lub przetłumaczona na język polski (jeśli została sporządzona w innym języku).

Przykład

Rok podatkowy podatnika trwa od 1.2.2023 do 31.1.2024. Publikacja strategii powinna nastąpić do 31.1.2025 r.

5. Forma raportowania

Strategia podatkowa publikowana jest na stronie internetowej podatnika, a w przypadku jej braku – na stronie internetowej podmiotu powiązanego. Przepisy nie przewidują sytuacji, jeśli takiego podmiotu powiązanego nie ma, a podatnik nie posiada swojej strony internetowej.

6. Obowiązek zawiadomienia organu podatkowego

Zgodnie z art. 27c ust. 7 PDOPrU obowiązkiem podatnika jest poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w zakresie adresu strony internetowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną  Powiadomienie może odbyć się również poprzez przesłanie informacji na adres mailowy organu podatkowego[1].

7. Sankcje

Kara pieniężna za nieprzekazanie informacji o dokonanej publikacji strategii podatkowej lub przekazanie z opóźnieniem organowi podatkowemu wynosi do 250 000 zł (por. art. 27c ust. 7 w zw. z  ust. 8 PDOPrU). Podatnikowi przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji w sprawie nałożenia kary pieniężnej, a następnie ewentualnej skargi do sądu administracyjnego.

Wadliwość wykazania informacji w opublikowanej strategii podatkowej nie podlega penalizacji na gruncie KKS.

Podstawa prawna

Art. 27c PDOPrU


[1] por. https://www.gov.pl/web/kas/strategia-podatkowa–obowiazek-sprawozdawczy-duzych-przedsiebiorstw-i-podatkowych-grup-kapitalowych (dostęp na 14.07.2024)

Prawa Podatnika Patrycja Mikuła

Telefon: 604 545 313

Email: kontakt@prawapodatnika.pl

Data publikacji: 05.08.2024

Podobne posty