5 pułapek przy sporządzaniu wniosków o interpretację indywidualną – poradnik dla podatników i  księgowych

Wstęp

Interpretacje indywidualne to jedno z kluczowych narzędzi, z których podatnicy w Polsce mogą skorzystać, by uzyskać potwierdzenie prawidłowości sposobu rozliczeń podatkowych.

Wniosek o interpretację indywidualną pozwala nie tylko rozwiać wątpliwości związane z zastosowaniem przepisów podatkowych w konkretnej sytuacji (obowiązujące przepisy są skomplikowane i trudne do zastosowania), ale także ma za zadanie chronić podatnika przed zmianą prezentowanego przez organy podatkowe stanowiska.

Wniosek o interpretację indywidualną pozwala rozstrzygnąć, czy przyjęty schemat opodatkowania transakcji będzie w przypadku przyszłej kontroli uznany za prawidłowy, a tym samym daje pewność czy konieczna jest zapłata podatku w danej sytuacji.

Zapewnienie funkcji ochronnej wymaga uzyskania rozstrzygnięcia w drodze interpretacji indywidualnej wydawanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Mimo że uzyskanie interpretacji może przynieść wiele korzyści, proces jej uzyskiwania jest pełen pułapek. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę, aby skutecznie przygotować wniosek o interpretację indywidualną.

1. Precyzyjność stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Aby Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej mógł wydać interpretację indywidualną, musi dokładnie znać stan faktyczny (opis zdarzenia, do którego już doszło w przeszłości i podlega ocenie) lub zdarzenia przyszłego (planowanych działań).  Niedokładne lub niepełne przedstawienie sytuacji może skutkować wydaniem interpretacji indywidualnej, która nie będzie miała zastosowania do rzeczywistej sytuacji podatnika. Łatwo będzie ją również zakwestionować przez organy w trakcie kontroli, a co za tym idzie, wydana interpretacja indywidualna nie zapewni bezpieczeństwa podatnikowi.

Porada:

  • Dokładnie opisz wszystkie istotne okoliczności i elementy stanu faktycznego, nie kieruj się zasadą: im mniej organ wie, tym lepiej.
  • Unikaj ogólników i zapewnij, że każda istotna informacja jest uwzględniona, bo na podstawie przedstawionego opisu wydane zostanie rozstrzygnięcie Twojego problemu (w procesie wydawania interpretacji indywidualnej nikt nie weryfikuje czy to, co zostało opisane, jest zgodne z prawdą i czy jakieś elementy kluczowe nie zostały pominięte).
  • W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z doradcą podatkowym, który oceni czy warto dokonać zmian w projekcie wniosku o interpretację indywidualną, zwłaszcza w kontekście czy w opisie stanu faktycznego nie dokonaliśmy oceny prawnej (szerzej – pochopne odpowiedzi na wezwanie)

2. Zbyt ogólne sformułowane zapytanie

Zadane pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź, musi precyzyjnie odnosić się do przedstawionego przez Ciebie opisu stanu faktycznego oraz momentu obowiązywania danego przepisu podatkowego.

Z tego względu przed złożeniem wniosku o interpretację indywidualną zweryfikuj czy zadane pytanie pozwala na udzielenie Ci odpowiedzi na dany problem podatkowy w sposób wyczerpujący pozwoli rozwiać Twoje wątpliwości i/lub potwierdzić konieczność, lub brak zapłaty podatku

Organ podatkowy udzieli odpowiedzi tylko w takim zakresie, w jakim sformułowałeś pytanie (uzyskasz odpowiedź tylko w takim zakresie, w jakim zadałeś pytanie). Zadanie zbyt ogólnych pytań może skutkować otrzymaniem interpretacji indywidualnej, która nie dostarcza jednoznacznych odpowiedzi na konkretne problemy podatnika. Z tego też względu przy zagadnieniach skomplikowanych i złożonych rozważ czy nie warto podzielić zapytań na kilka mniejszych.

Porada:

  • Formułuj pytania w sposób jasny i precyzyjny, zadając je, patrz przez pryzmat, jaką odpowiedź możesz uzyskać na tak postawione zapytanie.
  • Upewnij się, że pytania odnoszą się bezpośrednio do opisanego stanu faktycznego i rozwiązują Twój problem/wątpliwość lub potwierdzają przyjęty przez Ciebie sposób rozliczeń podatkowych.
  • Rozważ podział skomplikowanych zagadnień na kilka prostszych pytań.

3. Pochopne odpowiedzi na wezwanie

W przypadku gdy organ interpretacyjny uzna, iż złożony przez Ciebie wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawiera błędy formalne wezwie Cię do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od otrzymania wezwania. W treści wezwania zostaną zadane dodatkowe zapytania, jak też możesz zostać poproszony o przeredagowanie treści zadanego pytania.

Przeanalizuj zarówno zapytania, jak i składane przez Ciebie odpowiedzi dogłębnie. Praktyka pokazuje bowiem, że pytania wymuszają na podatniku wskazanie w stanie faktycznym oceny prawnej, a przez to wydana interpretacja indywidualna pozostaje bezwartościowa, bo nie spełnia swej funkcji ochronnej. 

Przykładowo:

  • jeżeli pytasz, czy wynajmowane nieruchomości, to najem prywatny, to w opisie stanu faktycznego nie wskazuj, że czynności nie stanowią działalnością gospodarczą;
  • jeżeli pytasz, czy wykonywane przez Ciebie usługi opodatkowane są stawką ryczałtu x%, to uważaj na wskazanie, że w ramach czynności wykonywanych przez Ciebie mieszczą się we wskazanym PKWiU,
  • jeżeli pytasz, czy możesz skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, to w opisie stanu faktycznego nie potwierdzaj, że prowadzisz działalność badawczo-rozwojową itp.

Porada:

  • Dokładnie zapoznaj się z treścią wezwania i przeanalizuj czy udzielane odpowiedzi nie powodują, że oceny prawnej zdarzenia nie dokonujesz w opisie stanu faktycznego.
  • Upewnij się, że wniosek zawiera wszystkie wymagane informacje, a w przypadku wątpliwości omów możliwe odpowiedzi, ich skutki oraz dalsze działania z doradcą podatkowym.

4. Niewłaściwe zastosowanie poprzednich interpretacji

Nieprawidłowe zastosowanie wydanych interpretacji indywidualnych w podobnych sprawach może prowadzić do błędnych wniosków. Zanim przyjmiemy, że skutki podatkowe będą identyczne jak w naszym przypadku, sprawdźmy, w jakich zakresach opis stanu faktycznego różni się od naszej sytuacji, o co podatnik zapytał,  kiedy została wydana interpretacja indywidualna.

Fakt, iż wydana została już interpretacja indywidualna lub nawet kilka w zbliżonym zakresie nie powoduje, że mamy do czynienia z tzw. utrwaloną linią interpretacyjną (wydanych interpretacji indywidualnych nie należy traktować jako rozwiązania naszego problemu podatkowego i zapewnienia bezpieczeństwa podatkowego podatnika). Jeżeli dana interpretacja indywidualna nie została nam wydana – co do zasady – w żaden sposób nas nie chroni przed koniecznością zapłaty podatku.

Uwaga! Odpowiedzi udzielane przez Krajową Informację Skarbową przez system mailowy czy bramkę (https://www.podatki.gov.pl/skontaktuj-sie-z-nami/pytanie-e-mail/masz-pytanie/) nie zapewniają ochrony podatnikowi. Nie uzyskasz pewności również, zadając pytanie urzędowi skarbowemu w trybie art. 121 ordynacji podatkowej. Tylko interpretacja indywidualna wydana na rzecz danego podatnika w konkretnej sprawie daje gwarancję ochrony podatnika.

Porada:

  • Starannie analizuj wcześniejsze interpretacje indywidualne w kontekście ich przydatności dla konkretnej sprawy.
  • Zwróć uwagę na różnice w stanie faktycznym pomiędzy rozpatrywanymi sprawami.

5. Błędnie dobrane narzędzie do celu lub sposobu realizacji

Przygotowując wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spełni on swoje zadanie – ochroni podatnika przed dopłatą podatku i odsetek w przypadku kontroli.  W przypadku sytuacji, w której dane zdarzenie budzi wątpliwości, warto rozważyć złożenie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji.

Skutki podatkowe zostaną wówczas określone nie tylko dla podatnika, ale również dla drugiego zainteresowanego. Przykładowo gdy przekazujemy działalność gospodarczą dziecku, dokonujemy podziału spółek — składając wniosek o wydanie wspólnej interpretacji, uzyskamy odpowiedź czy i jak będą opodatkowane zdarzenia u obu stron transakcji.

Sporządzając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, należy również zauważyć, iż mimo dobrodziejstwa płynącego z uzyskania rozstrzygnięcia nie zawsze to najwłaściwsze rozwiązanie. Przykładowo gdy potrzebujesz ustalić, czy dana usługa powinna być opodatkowana podatkiem VAT w stawce 5, czy 8%, to interpretacja indywidualna nie będzie dobrym wyborem. Złóż wówczas wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS).  Gdy potrzebujesz określić kod CN dla potrzeb podatku akcyzowego to złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji akcyzowej (WIA).

Porada:

  • Przeanalizuj czy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej nie powinien być złożony jako wniosek wspólny dla kilku zainteresowanych, zamiast kilku odrębnych wniosków składanych przez każdego podatnika odrębnie.
  • Określ czy złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pozwoli na uzyskanie celu, jakiemu ma on służyć czy nie ma innych bardziej właściwych narzędzi do jego realizacji.
interpretacja indywidualna

Podsumowanie

Skuteczne przygotowanie wniosku o interpretację indywidualną wymaga staranności, precyzji oraz aktualnej wiedzy na temat przepisów podatkowych. By interpretacja podatkowa chroniła podatnika, należy, przygotowując ją, uważać na powyższe błędy. W przypadku wątpliwości lub trudności zawsze możesz wesprzeć się w tym zakresie doświadczeniem doradcy podatkowego, co pozwoli Ci uniknąć błędów formalnych i merytorycznych w przygotowanym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Prawa Podatnika Patrycja Mikuła

Telefon: 604 545 313

Email: kontakt@prawapodatnika.pl

Data publikacji: 02.08.2024

Podobne posty