interpretacja indywidualna

3 powody, dla których warto uzyskać interpretację indywidualną

Dynamicznie zmieniające się przepisy, odmienne stanowiska organów interpretacyjnych i sądów administracyjnych w zakresie tego samego problemu podatkowego, wątpliwości co do poprawności wykładni przepisów, to codzienne wyzwanie podatników i księgowych obliczających wysokość należnych podatków.

By uchronić się przed negatywnymi skutkami podatkowymi, warto rozważyć uzyskanie interpretacji indywidualnej.

1. Pewność prawna

Interpretacja indywidualna wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zapewnia pewność prawną w zakresie stosowania przepisów podatkowych w konkretnej sytuacji. Dzięki uzyskaniu indywidualnej interpretacji podatkowej realizowana jest zasada zaufania do organów podatkowych, co oznacza, iż organ interpretacyjny rozstrzyga co do skutków podatkowych, przedstawiając uzasadnienie i wykładnię zastosowanych przepisów. Z założenia organy podatkowe powinny stosować wynikające z interpretacji indywidualnej skutki podatkowe.

Dzięki uzyskaniu interpretacji indywidualnej podatnik zyskuje  pewność, że sposób jego rozliczeń podatkowych jest właściwy, przez co nie będzie narażony na dopłatę podatku i odsetek. Nie można jednak zapominać, iż funkcję ochronną interpretacji indywidualnej może podatnik zyskać wyłącznie wówczas, gdy przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodne z rzeczywistością, a transakcja nie służy obejściu prawa.

Indywidualna interpretacja nie jest źródłem prawa oraz nie jest rozstrzygnięciem podatkowym, nie wiąże podatnika co do przedstawionej w niej wykładni prawa (podatnik nie ma obowiązku zastosowania się do wydanego rozstrzygnięcia wynikającego z otrzymanej interpretacji indywidualnej).  Natomiast zastosowanie się przez podatnika do interpretacji indywidualnej jest możliwe dopiero od chwili jej otrzymania.

2. Ochrona przed sankcjami (redukcja ryzyka)

Podstawowym celem, z jakim podatnicy zwracają się o uzyskanie interpretacji indywidualnej, jest pewność, że stosując się do niej, podatnik nie poniesie negatywnych konsekwencji finansowych, gdy podatkowy w późniejszym czasie stwierdzi, że była ona błędna.

Należy jednak pamiętać, że ochrona związana z brakiem zapłaty podatku dotyczy tylko zdarzenia przyszłego. W sytuacji gdy wydana zostanie interpretacja indywidualna dotycząca stanu faktycznego, która zostanie zakwestionowana przez organy podatkowe – podatek i tak będziesz musiał zapłacić. Nie zapłacisz jedynie odsetek podatkowych.

Jeśli dostaniesz interpretację przed zdarzeniem, które miało skutki podatkowe, a w trakcie kontroli podatkowej urząd skarbowy albo w trakcie kontroli celno-skarbowej urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji, którą stosujesz, wtedy:

✔️ jeśli urząd stwierdzi konieczność zapłaty wyższego podatku niż dotychczas – nie zapłacisz różnicy podatku,
✔️ nie zapłacisz odsetek za zwłokę,
✔️ nie zostanie wszczęte przeciwko tobie postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe – nie poniesiesz żadnych konsekwencji z ustawy karnej skarbowej,  

Jeśli dostaniesz interpretację po zdarzeniu, które miało skutki podatkowe, a w trakcie kontroli podatkowej urząd skarbowy albo w trakcie kontroli celno-skarbowej urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji, którą stosujesz, wtedy:

✔️ jeśli okaże się, że podatek powinien być zapłacony wyższy niż dotychczas – zapłacisz różnicę podatku,
✔️ nie zapłacisz odsetek za zwłokę,
✔️ nie zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe przeciwko tobie. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji z ustawy karnej skarbowej.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna (dostępna 28.7.2024 r.)

Art.  14l.  [Obowiązek zapłaty podatku]

W przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.

Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić.

3. Indywidualne podejście do specyficznych sytuacji

Standardowe przepisy podatkowe bardzo często nie pozwalają na precyzyjne ustalenie skutków podatkowych. Z tego też względu indywidualna interpretacja prawa podatkowego uzyskanie odpowiedzi dostosowanej do konkretnej sytuacji podatnika, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, ograniczając ryzyko podatkowe.

Podsumowanie

Interpretacje indywidualne stanowią ważne narzędzie zapewniające bezpieczeństwo podatkowe – gwarantują pewność prawa, ochronę przed sankcjami, indywidualne rozwiązanie problemu podatkowego podatnika.

Warto korzystać z tego rozwiązania, aby sprostać wyzwaniom (zmianom) przepisów podatkowych i uchronić się przed koniecznością dopłaty podatku i odsetek w przypadku kontroli. Jeżeli więc rozważasz zabezpieczenie swojej pozycji podatkowej poprzez interpretację indywidualną, zdecydowanie warto zadbać o jej wystąpienie na etapie planowania biznesu (zdarzenie przyszłe).

Prawa Podatnika Patrycja Mikuła

Telefon: 604 545 313

Email: kontakt@prawapodatnika.pl

Data publikacji: 31.07.2024

Podobne posty